New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63.2" w x 142.1" l x 79.7" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 2,370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Warranty | 24 |
What type of fuel does a 2019 POLARIS RANGER CREW use?
A 2019 POLARIS RANGER CREW uses Gasoline.
What drivetrain does the 2019 POLARIS RANGER CREW have?
The 2019 POLARIS RANGER CREW has a drivetrain.
What type of engine does the 2019 POLARIS RANGER CREW have?
The 2019 POLARIS RANGER CREW is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Automatic climate control?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Backup camera?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Heated seats?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Apple CarPlay?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Android Auto?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Bluetooth?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Keyless entry?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Push start?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Push start.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Navigation?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Navigation.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Leather seats?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Wireless phone charging?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Adaptive cruise control?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Wifi hotspot?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Third row seats?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Tow package?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Tow package.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Head up display?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Head up display.
Does the 2019 POLARIS RANGER CREW have Cooled seats?
No, the 2019 POLARIS RANGER CREW is not equipped with Cooled seats.

