
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 152.2" l x 76.1" h |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 71.2 in (1,808 mm) |
| Seat Height | 26.9 in (683 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (124 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 2 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 642 lbs (291.2 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | All LED |
| Instrumentation | 2.14 inch LCD display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, range and tachometer indication |
| Warranty | 12 / Limited |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe use?
A 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe fuel capacity?
A 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have?
The 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe has a drivetrain.
What engine does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have?
The 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is equipped with a Parallel Twin engine.
What type of engine does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have?
The 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe cooled?
The 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have?
The 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have?
The 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe compression ratio?
The 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe has a compression ratio of 10:1.
What type of front brakes does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have?
The 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is equipped with Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have?
The 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is equipped with Hydraulic Disc rear brakes.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Backup camera?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Heated seats?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Android Auto?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Push start?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Navigation?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Leather seats?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Third row seats?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Tow package?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Head up display?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2023 HONDA PIONEER 1000 Deluxe is not equipped with Cooled seats.

