
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 43.7" w x 46.7" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | RIDE COMMAND 7 Glove-Touch Display: Digital Instrumentation, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio, In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets Speedometer, Odometer, Tripmeter, Tachometer, Coolant Temperature, Volt Meter, Hour Meter, Service Indicator, Clock, Gear Indicator, Fuel Gauge, Hi-Temp Light, Seatbelt Reminder Light, Fault Code Display, DC Outlet, Ambient Temp, Rockford Fosgate Stage 3 Audio (Including 2 Front & 2 Rear Co-axial Speakers and External 400W Amp) |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special use?
A 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special uses Gasoline.
What drivetrain does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special has a drivetrain.
What engine does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is equipped with a 4 CYL engine.
What type of engine does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Automatic climate control?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Backup camera?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Heated seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Apple CarPlay?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Android Auto?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Bluetooth?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Keyless entry?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Push start?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Push start.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Navigation?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Navigation.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Leather seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Wireless phone charging?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Adaptive cruise control?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Wifi hotspot?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Third row seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Tow package?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Tow package.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Head up display?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Head up display.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Cooled seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Cooled seats.

