
Drivetrain
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.9" h |
| Seat Height | 27.4 in (695 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 24 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special use?
A 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special uses Gasoline.
What drivetrain does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special has a drivetrain.
What engine does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is equipped with a 4 CYL engine.
What type of engine does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Automatic climate control?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Backup camera?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Heated seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Apple CarPlay?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Android Auto?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Bluetooth?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Keyless entry?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Push start?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Push start.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Navigation?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Navigation.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Leather seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Wireless phone charging?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Adaptive cruise control?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Wifi hotspot?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Third row seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Tow package?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Tow package.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Head up display?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Head up display.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special have Cooled seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON 1250 Special is not equipped with Cooled seats.

