
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with compression, rebound and spring preload adjustability. Aluminum fork triple clamps. |
| Rear Suspension | Linkage-mounted, piggyback monoshock with compression, rebound and hydraulic spring preload adjustability |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.1" w x 83.5" l x 43.1" h |
| Seat Height | 32.8 in |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 7 |
Weights
| Dry Weight | 432 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months unlimited mileage |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe use?
A 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe uses Gasoline.
What drivetrain does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have?
The 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe has a drivetrain.
What engine does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have?
The 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is equipped with a 4 CYL engine.
What type of engine does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have?
The 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Backup camera?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Heated seats?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Android Auto?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Bluetooth?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Keyless entry?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Push start?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Navigation?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Leather seats?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Third row seats?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Tow package?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Head up display?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe have Cooled seats?
No, the 2009 HARLEY DAVIDSON Deluxe is not equipped with Cooled seats.

